در حالی که خرید کفش بهتر است به صورت حضوری انجام شود، اما می‌توانید با جستجوی آنلاین کفش جدید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید. از آن‌جایی که نمی‌توانید کفش‌های موجود در فهرست فروشگاه‌های اینترنتی را لمس کنید یا آن‌ها را بررسی کنید، پاهای خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چقدر بلند، پهن و قوس‌دار هستند. با آذرپلاس همراه باشید.

بررسی شکل و اندازه پا

امکان خرید آنلاین کفش یک گزینه مناسب و کاربردی است، بنابراین ما اغلب از آن استفاده می کنیم. با این حال، ممکن است ندانیم که چگونه اندازه مناسب را انتخاب کنیم تا کفش های سفارش داده شده خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نباشند. رایج ترین اشتباهات اندازه‌گیری نادرست پا است. ما راهنمای کاملی را ارائه می‌دهیم تا به شما در اندازه‌گیری سایز و انتخاب یک جفت کفش مناسب کمک کند.

  1. مرحله اول

یک تکه کاغذ را روی یک سطح صاف قرار دهید. یک ورق کاغذ بردارید و آن را روی زمین یا قسمت صاف دیگری قرار دهید. بررسی کنید که پای شما می‌تواند وسط کاغذ قرار بگیرد به طوری که کمی از کاغذ از کناره آن قابل رویت باشد اگر نه، یک ورق بزرگتر انتخاب کنید. ورق را در مکانی صاف و سرپوشیده بگذارید، جایی که در معرض خطر لیز خوردن نباشید. برای ایجاد سطح اندازه‌گیری محکم‌تر، کاغذ خود را به صورت هموار روی دیوار قرار دهید.

اندازه کفش

2.مرحله دوم

پای خود را در وسط کاغذ قرار دهید. جوراب، جوراب شلواری یا جوراب ساق بلند خود را دربیاورید، سپس پای خود را روی کاغذ قرار دهید. بررسی کنید که پای شما از صفحه خارج نشود و فضای کافی برای ردیابی در اطراف محیط وجود داشته باشد.

3.مرحله سوم

برای ایجاد یک طرح دقیق، اطراف پای خود را با یک مداد ردیابی کنید. سعی کنید طرح خود را تا حد امکان به لبه پای خود نزدیک کنید تا ترسیم دقیق باشد. اگر به سختی می‌توانید تمام پای خود را به طور همزمان ردیابی کنید، از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که در این مورد به شما کمک کند تا بتوانید طرح دقیق‌تری دریافت کنید. بسته به پای شما، بلندترین انگشت شما ممکن است انگشت شست پا باشد یا ممکن است انگشتی درست در کنار انگشت شست پا باشد! قبل از ادامه، طرح خود را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست است.

ادامه استایل رنگ کفش مردانه
بیشتر بخوانید

4.مرحله چهارم

این روند را برای اندازه گیری پای مخالف خود تکرار کنید. یک تکه کاغذ جدید را روی یک سطح صاف قرار دهید، سپس پای خود را در مرکز ورق قرار دهید. یک بار دیگر، از یک مداد برای ردیابی اطراف محیط استفاده کنید و طرح را در امتداد لبه پای خود نگه دارید. وقتی ردیابی را تمام کردید، تکه کاغذ را به همراه طرح اصلی خود کنار بگذارید. انجام 2 اندازه گیری به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا اندازه پای شما یکنواخت یا نامتناسب است.

اندازه گیری کفش

5.مرحله پنجم

طول طرح‌های خود را با خط کش اندازه گیری کنید. خط کش یا نوار اندازه گیری را در امتداد قسمت پاشنه طراحی قرار دهید، مطمئن شوید که ابزار اندازه‌گیری از مرکز طرح عبور می‌کند. تا بالای بلندترین انگشت پا اندازه‌گیری کنید، سپس بررسی کنید که خط کش یا نوار اندازه گیری چه عددی را نشان می‌دهد. این روند را با هر دو طرح تکرار کنید تا اندازه دقیقی از کفش خود داشته باشید.

جدول اندازه گیری استاندارد

اندازه کفش خود را با مقایسه اندازه‌گیری که کرده‌اید با لیست استتاندارد اندازه کفش‌ها تعیین کنید. برای یافتن نمودار اندازه کفش دقیق برای کشور یا منطقه خود، به صورت آنلاین جستجو کنید. اندازه‌های پای خود را در نمودار پیدا کنید تا ببینید در کدام گروه اندازه قرار می‌‌گیرید. اگر اندازه پای شما 2 اندازه متفاوت است، حتماً هر دو اندازه را با نمودار مقایسه کنید.

6.مرحله ششم

قطر طرح را بررسی کنید تا ببینید آیا پاهای پهن یا باریک دارید. یک خط کش یا نوار اندازه‌گیری بردارید و آن را به صورت افقی روی طرح پای خود قرار دهید. ابزار اندازه‌گیری را طوری تراز کنید که در پهن‌ترین قسمت پای شما قرار گیرد که نتیجه دقیق‌تری به شما می‌دهد. اندازه‌گیری دقیق را یادداشت کنید، سپس به صورت آنلاین جستجو کنید تا نتایج خود را با نمودار اندازه استاندارد عرض مقایسه کنید. پهن‌ترین قسمت‌های پا مستقیماً زیر انگشت شست پا و انگشت خوکی شما قرار دارد. عرض پاهای شما متناسب با اندازه کلی است.

ادامه استایل رنگ کفش مردانه
بیشتر بخوانید

اندازه گیری کفش

7.مرحله هفتم

پای خود را در آب فرو کنید تا ببینید قوس بلند یا کم دارید. پای خود را در یک سطل آب خنک قرار دهید، سپس روی یک تکه مقوا قدم بگذارید. پای خود را از روی مقوا بردارید، سپس اثر باقی مانده را بررسی کنید. اگر می‌توانید قسمت اعظم پای خود را ببینید، احتمالا قوس کم دارید. اگر نیمی از پای شما در اثر دیده نمی شود، قوس بلندی دارید. اگر می‌توانید حدود ⅔ پای خود را در اثر مشاهده کنید، احتمالاً قوس‌های طبیعی دارید. قوس‌ها بر اندازه پای شما تأثیر نمی‌گذارند، اما بر انواع کفش‌هایی که می‌توانید راحت بپوشید تأثیر می‌گذارد. اگر قوس صافی دارید، بهتر است کفش‌هایی با کفی میانی محکم بخرید. اگر قوس بلندی دارید، باید به دنبال کفشی باشید که بالشتک بیشتری داشته باشد تا قوس پای شما را در حالت راحت قرار دهد.

اندازه گیری کفش

نکاتی که قبل از خرید کفش باید بدانید

هنگامی که تصور بهتری از اندازه و شکل فیزیکی پای خود داشته باشید، می‌توانید سایز کفشی را انتخاب کنید که راحتی بیشتری را برای شما فراهم کند، در مقاله قبلی با عنوان “چند نکته مهم که هنگام خرید کفش چرمی باید به آن توجه کنید” درباره ی نکاتی قبل از خرید کفش‌های چرمی گفته‌ایم.

  • ارزیابی فروشگاه کفش

سایز کفش خود را با نمودار ارائه شده مقایسه کنید. قبل از اینکه به دنبال نوع خاصی از کفش بگردید، سایز دقیق کفش خود را پیدا کنید. در حالی که بیشتر نمودارها مشابه هستند، توجه داشته باشید که برخی از مارک‌ها ممکن است توصیه‌های متفاوتی برای اندازه ارائه دهند. اندازه‌های کفش خود را در نمودار پیدا کنید تا ایده ای در مورد اندازه کفشی که برای شما مناسب است به دست آورید.

  • به نوع کفش توجه کنید

توضیحات محصول را بخوانید تا از جنس کفش مطلع شوید. توجه داشته باشید که کفش‌های مصنوعی معمولاً حاوی موادی مانند اسپندکس، اکریلیک، پلی استر، نایلون یا استات هستند که نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری و تنفس بیشتر کفش است. هنگام خرید کفش‌هایی که از مواد سنگین‌تری مانند چرم ساخته شده‌اند، احتیاط کنید، زیرا ممکن است با استفاده طولانی مدت در اطراف پاهای شما سفت شوند.

ادامه استایل رنگ کفش مردانه
بیشتر بخوانید

  • در اندازه‌گیری دقت کنید

لیست را برای توصیه‌های اندازه‌گیری خاص جستجو کنید. لیست را برای یادداشت‌ها یا دستورالعمل‌های سازنده که ممکن است در نظر گرفتن مهم باشد، بررسی کنید. بسته به مدل یا برند کفش، برخی از کفش‌ها ممکن است به طور مداوم کوچک، باریک یا بزرگ باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، سعی کنید هر زمان که یک جفت کفش آنلاین خریداری می‌کنید، توصیهها را در نظر بگیرید.

  • از نظرات مشتریان غافل نشوید

لیست محصول را برای نظرات مشتریان بررسی کنید. جدا از توصیه‌های شخصی شرکت، ببینید آیا سایر مشتریان از پوشیدن کفش‌هایی که خریداری کرده‌اند لذت می‌برند یا خیر. اگر مشتریان قبلی از خریدهای خود راضی نبودند، در بررسی به دنبال کلمات کلیدی باشید که دلیل آن را نشان می‌دهد. ممکن است بتوانید بینش ارزشمندی در مورد اینکه کفش چقدر مناسب است و اینکه آیا نیاز به خرید آن در اندازه بزرگتر یا کوچکتر دارید به دست آورید.

  • به نوع کفش دقت کنید

کفش‌های نوک تیز را در سایز بزرگ‌تر بخرید تا پاهایتان گرفتگی نداشته باشد. اگر به دنبال کفش‌های نوک تیز مانند تخت، کفش مجلسی یا پاشنه‌دار می‌گردید، فهرست سایز را بررسی کنید تا ببینید گزینه‌های شما چیست. اگرچه ممکن است خرید کفش در اندازه دقیق شما عملی به نظر نرسد، اما خود را برای گرفتگی تنگ بودن کفش آماده کنید و کفش را در سایز ½ یا بزرگتر خریداری کنید.

کفش‌های فصلی را در سایز بزرگ‌تر سفارش دهید تا متناسب با آب و هوا باشد. هنگام خرید بوت و نیم بوت، صندل یا سایر کفش‌هایی که در دماهای به خصوص گرم یا سرد استفاده می‌شوند، احتیاط کنید. توجه داشته باشید که برخی از پاها در هوای گرم‌تر متورم می‌شوند، که می‌تواند باعث شود سایز معمولی کفش شما تنگ و ناراحت‌کننده به نظر برسد. در هوای سرد، کفش‌های تنگ باعث می‌شود پاهای شما سردتر شوند.

اگر پاهایتان 2 سایز متفاوت دارند، سایز بزرگتر را انتخاب کنید. متأسفانه، اکثریت قریب به اتفاق فروشگاه‌های آنلاین به شما گزینه‌ای برای خرید 2 کفش با اندازه‌های مختلف به صورت جفت نمی‌دهند. اگر پاهای شما ناهموار است، هنگام تصیم گیری خرید آنلاین روی یک ست کفش جدید، از اندازه گیری پای بلندتر خود استفاده کنید.